Jak zadbać o prawidłowy rozwój dziecka?

Czekając na przyjście naszego maleństwa na świat powinniśmy się zastanowić, jak możemy zadbać o to, aby prawidłowo się rozwijało. Noworodki i niemowlęta uczą się świata od pierwszego dnia, dlatego warto dużo wcześniej zaplanować konkretne działania, które pomogą im się rozwijać. Poniższy artykuł w kilku słowach opisze na co zwrócić szczególną uwagę przy wyborze zabawek i akcesoriów dla naszych pociech.

Pierwsze zabawki – jakie wybrać by wspomóc rozwój dziecka?

Już na początku naszej przygody z rodzicielstwem mamy ogromny wpływ na to w jakim tempie będzie rozwijać się nasza pociecha. Ogromne znaczenie ma codziennie czytanie dzieciom, które rozwija ich wyobraźnie oraz chęć gaworzenia i pierwszych rozmów. Książeczki dla niemowląt powinny być kolorowe i duże oraz opowiadać ciekawe historie. Jeżeli dodatkowo tekst pisany jest rymem to pozwoli nam to w łatwy sposób ukoić dziecko do snu. Pamiętajmy, nasze pociechy poznają świat poprzez kontakt z nami, im więcej czasu poświęcamy na wspólną zabawę i czytanie tym lepiej się rozwijają. Pierwsze zabawki powinny spełniać kilka podstawowych funkcji by być bezpieczne i wspomagać rozwój dziecka. Żeby wybrać odpowiednie warto zastanowić się jakie powinny spełniać zadania.

Niemowlę i jego pierwsze zabawki

Kupując zabawki dla naszej pociechy powinniśmy dobrze zastanowić się jakie będą spełniać funkcje. Nie zapominajmy o tym, że każda zabawka powinna być dla dziecka bezpieczna. Wybierajmy więc te, które pochodzą od sprawdzonego producenta. Pierwsze zabawki mają za zadanie rozwijać w dziecku poczucie chwytania, poruszania rączkami i paluszkami. Świetnie do tej roli nadają się grzechotki, małe misie lub piszczałki, które dodatkową zabawią dziecko wydawanym dźwiękiem. Niemowlęcia lubią również bawić się smoczkiem oraz pieluszkami. Dla małego dziecka jest to bardzo rozwijające i przyciągające. Pamiętajmy jednak, że żadna zabawka nie pomoże tak w rozwoju dziecka jak wspólnie spędzony na zabawie czas.