Wszystko, co musisz wiedzieć o fotelikach

O tym, czy dziecko podczas jazdy samochodem powinno siedzieć w foteliku decyduje przede wszystkim jego wiek, ale także wzrost. Jeszcze kilka lat temu przepisy mówiły, że bez fotelika może jechać dziecko, które ukończyło 12 rok życia. To się jednak zmieniło.

Liczy się wzrost 

Teraz, nawet jeżeli dziecko przekroczyło ten wiek, a nie osiągnęło wzrostu 150 cm, nadal musi jechać w foteliku. Powinien on być wyposażony w pasy bezpieczeństwa, bo bez nich fotelik jest niezgodny z przepisami. Pamiętajmy o tym, aby fotelik, którego zamierzamy używać, był dopuszczony do korzystania w samochodzie i posiadał odpowiedni atest. Nie ma jednej wyczerpującej temat odpowiedzi na pytanie od ilu lat można jeździć bez fotelika. Pewne jest to, że fotelik powinien być dopasowany tak, by dziecko czuło się w nim maksymalnie komfortowo  bezpiecznie. Fotelik powinien być dobrany także do samochodu, tak aby po zamontowaniu go był stabilny i można było z niego bezproblemowo korzystać. W niektórych samochodach siedzenia są ukształtowane tak, że utrudniają zapięcie pasów w foteliku – warto zrobić przymiarkę, zanim zdecydujemy się na zakup konkretnego fotelika.

Z tyłu czy z przodu?

Dziecko w samochodzie może być przewożone zarówno na tylnym, jak i przednim siedzeniu. Umieszczenie dziecka obok siebie, pozwala nam mieć je cały czas na oku, co dla wielu rodziców jest bardzo pożądanym rozwiązaniem. Na przednim siedzeniu dziecko musi być w foteliku dopóki nie osiągnie 135 cm wzrostu. Musi być spełniony jednak jeszcze jeden warunek – jeżeli auto jest wyposażone w poduszkę powietrzną, należy ją dezaktywować przed podróżą z dzieckiem. Niezależnie od tego, czy ustawimy fotelik przodemm czy tyłem do kierunku jazdy, nie chroni to dziecka przed efektem wybuchu poduszki powietrznej. Od każdej reguły są wyjątki, podobnie jest w przypadku przewożenia dziecka w foteliku. Możemy z tego zrezygnować, jeżeli masa dziecka jest na tyle duża, że fotelik jest dla niego za ciasny, albo gdy istnieją jakieś przeciwwskazania zdrowotne, potwierdzone przez lekarza.