Uzależnienie od komputera – jakie sygnały powinny zaniepokoić rodziców?

Komputer podłączony do Internetu jest obecnie w niemal każdym domu. Wielu z nas korzysta z niego na co dzień podczas pracy czy w czasie wolnym. Dziecko jako pełnoprawny domownik również ma do tego prawo – warto uczyć go korzystania z tego pomocy. O ile młodszym pociechom wyznaczamy konkretny limit czasowy na granie w gry, to jednak starsze dzieci trudniej pod tym względem kontrolować. Komputer lub laptop staje się prywatną własnością nastolatka, który potrafi spędzać przed ekranem długie godziny. Kiedy jego zachowanie powinno nas zaniepokoić?

Pogorszenie szkolnych ocen

Każdemu zdarza się gorszy okres – powrót do szkoły po chorobie, natłok sprawdzianów, nieszczęśliwa miłość to tylko kilka powodów, przez które w dzienniku może się zrobić czerwono. Jedna czy dwie jedynki to nie koniec świata, jeśli jednak oceny z każdego przedmiotu pogorszyły się znacząco należy sprawdzić, czy dziecko nie porzuca nauki i odrabiania prac domowych na rzecz grania w gry.

Nieobecności

Zarówno szkolne, jak i w życiu rodzinnym. Jeśli dziecko ucieka ze szkoły, by siedzieć przy komputerze lub przez cały dzień nie wychodzi ze swojego pokoju w weekendy, powinno dać nam to do myślenia. Sprawdźmy, czy chodzi o przejściowy projekt czy fascynację nową grą – zarwanie nocy z powodu premiery kolejnej części ukochanej gry to sygnał ostrzegawczy, jednak najważniejsza jest obserwacja zachowania dziecka na co dzień.

Strach przed brakiem Internetu

Drobne awarie mogą się przytrafić zawsze – sprawdźmy zatem, co nastolatek zrobi w momencie gdy straci dostęp do sieci. Oczywiście upewnijmy się wcześniej, że nie jest to akurat ten dzień, kiedy ma zamiar rozmawiać przez Skype z przyjaciółką z zagranicy czy pisać ważny referat – w tej sytuacji każdy ma prawo porządnie się zdenerwować. Co stanie się jednak, jeśli przez dwa dni pozostaniemy offline? Czy dziecko znajdzie sobie inne zajęcie, czy też nerwowo będzie szukało rozwiązania i zastępowało Internet domowy korzystaniem ze smartfona? Wszelkie histerie i napady paniki to już wyraźna oznaka poważnych problemów.