Szkoły prywatne a szkoły państwowe – jaką wybrać dla dziecka?

Wybór szkoły dla dziecka to poważna decyzja i nie należy podejmować jej pod wpływem impulsu. Dlatego warto rozważyć wszystkie zalety i wady zarówno jednej, jak i drugiej placówki. Znając potrzeby i zdolności naszego dziecka kierujmy się przede wszystkim jego dobrem, ale również własnymi możliwościami. Na co powinniśmy zwrócić uwagę?

Koszty

To niestety podstawowy czynnik, którym powinniśmy się kierować. Szkoły państwowe są bezpłatne i ponosimy koszt zakupu przyborów oraz książek. Natomiast w szkołach prywatnych opłacamy czesne, więc należy wcześniej wyliczyć rodzinny budżet. Czy będziemy w stanie finansować naukę dziecka przez wiele lat? Nie ma sensu decydować się na prywatne nauczanie i rezygnować z niego po miesiącu z powodu kosztów. Warto także zapoznać się z programem stypendialnym – część szkół umożliwia sfinansowanie części opłat w zamian za wyniki w nauce bądź sporcie.

Rodzaj szkoły

Prywatna szkoła baletowa, publiczna szkoła sportowa czy liceum plastyczne? Wybór placówek może przyprawić o zawroty głowy. Decyzję należy podjąć razem z dzieckiem – nawet w przypadku szkoły podstawowej. Wielki entuzjazm i obietnice nie powinny przysłonić nam obiektywnego spojrzenia na możliwości naszego dziecka. Jeśli wiemy, że nie przepada za sportem, wybór szkoły sportowej jest co najmniej ryzykowny. W przypadku wątpliwości dotyczących zdolności do nauki warto skorzystać z porad psychologa. Pomoże on ustalić, czy dziecko jest gotowe do podjęcia nauki w szkole o danym profilu i czy poradzi sobie z materiałem.

Logistyka

Nie tylko poziom placówki, ale również jej lokalizacja są ważne, zwłaszcza w przypadku młodszych dzieci. Warto zastanowić się, czy jesteśmy w stanie codziennie dowozić przez godzinę dziecko do szkoły. W tym wypadku wybór podstawówki w pobliżu domu pozwoli dziecku na samodzielną drogę na lekcje. Zajęcia szkolne to nie wszystko – często w ofercie pojawiają się ciekawe zajęcia pozalekcyjne, dlatego sprawdźmy najpierw, czy jesteśmy na tyle dyspozycyjni, by zdecydować się na taką a nie inną szkołę.