Szkoła publiczna czy prywatna – trudny wybór rodzica

Kiedy Twoje dzieci zbliżają się do wieku, w którym powinniście już wspólnie zacząć zastanawiać się nad wyborem odpowiedniej szkoły, warto wziąć pod uwagę wszystkie warianty formy ich edukacji. Zastanówcie się zatem, czy na pewno w grę wchodzą jedynie placówki publiczne.

Zalety szkoły publicznej

1. Oszczędność

Jedną z najczęściej powtarzanych, a co za tym idzie, chyba najważniejszą zaletą uczęszczania naszego dziecka na zajęcia do szkoły publicznej jest jej tani koszt. Oczywiście, każda placówka wymaga płacenia składki rodzicielskiej, jednak jest to dosyć niewielka kwota, pobierana raz w roku lub raz na jeden semestr.

2. Pestiż

Co więcej, szkoły publiczne są o wiele częściej brane pod uwagę w przypadku rankingów szkół w danym mieście a takie zestawienie bezpośrednio przekłada się na uzyskanie miejsce w wymarzonym liceum.

Zalety szkoły prywatnej

1. Lepsze przygotowanie ucznia

Ta powszechna opinia o wyższym poziomie nauczania bardzo często pojawia się wśród rodziców, którzy zapisują swoje dzieci do szkół prywatnych. Wszystkie placówki prywatne ze względu na pobierane od rodziców czesne, z pewnością mogą pozwolić sobie na kupno o wiele większej ilości środków na kupno dodatkowych materiałów i pomocy edukacyjnych.

2. Uwaga ze strony nauczycieli

W szkołach prywatnych klasy są o wiele mniejsze. Dzięki temu, że uczniowie mogą zdobywać wiedzę w mniejszych grupach, w trakcie wykonywania ćwiczeń, nauczyciel skupia się tylko na jednym uczniu naraz. To doskonała okazja na mobilizację wszystkich uczniów, dzięki której ich działania w trakcie zajęć są skuteczniejsze, a co za tym idzie, uczą się więcej w szkole i dostają mniej prac domowych.

Powyżej przedstawiliśmy kilka zalet, jakie można odnaleźć zarówno w przypadku wyboru publicznej szkoły podstawowej, jak i prywatnej placówki. W przypadku zainteresowania jedną z opcji z pewnością dowiedziesz, że lista korzyści płynących z wyboru danej szkoły będzie z pewnością zdecydowanie dłuższa.