Skoki rozwoje u dziecka w ciągu rocznego życia — co warto o nich wiedzieć?

Pierwszy rok życia dziecka to dla niego intensywny czas. To właśnie wtedy bardzo szybko się rozwija. Zdarza się, że maluch codziennie zyskuje nowe umiejętności, które sprawiają, że zmienia się jego dotychczasowe życie. Są to tzw. skoki rozwojowe po roku. Zjawisko to pojawia się w życiu dziecka od pierwszych chwil jego życia. W ciągu roku obserwuje się aż 7 przełomowych momentów. W kolejnych latach życia malucha zmiany zachodzą w dłuższych odstępach czasu. 

Jakie skoki rozwojowe wyróżnia się u niemowlaka?

Zanim rodzic zaobserwuje u niemowlaka przełom, może zaobserwować kilka innych istotnych zmian w jego zachowaniu. Warto przy tym mieć na uwadze, że każdy organizm ludzki, nawet ten najmłodszy będzie zachowywał się zupełnie inaczej. Jedne dzieci będą więcej spały, inne będą rozdrażnione, a jeszcze inne będą miały dużo energii do zabawy. W okresie wzmożonego rozwoju ważna jest obecność rodziców, szczególnie mamy, przy której niemowlak będzie czuł się bezpieczniej.

Dobrze jest pamiętać o tym, że skoki rozwojowe u dzieci są czasem, kiedy mogą one przeżywać sprzeczne emocje. Często nie rozumieją, co się z nimi dzieje, przez co są zagubione. Nowe rzeczy, które w tym czasie odkrywają są dla nich nieznane, przez co mogą się bać. Sygnalizują to płaczem i marudzeniem, bo tylko w taki sposób potrafią wyrazić negatywne emocje. Aby pomóc dziecku przejść skoki rozwojowe po roku warto zapoznać się z istotą problemu.

W jaki sposób przygotować się do skoków niemowlęcych?

Często można zaobserwować, że małe dzieci nie chcą odstąpić mamy na krok. Chcą się przytulać, czuć jej bliskość. Niektóre uspokajają się tylko wtedy, kiedy rodzicielka przystawi je do piersi lub ukołysze. Zdarza się, że jeśli odejdzie choć na chwilę, pojawia się histeria i głośny płacz, a ich uciszenie jest praktycznie niemożliwe. Taki stan może utrzymywać się przez kilka dni albo tygodni. Wszystko zależy od malucha. Aby przejść przez kryzys niemowlaka bez większych trudności, warto się na niego odpowiednio przygotować.

Aby mama mogła choć odrobinę odpocząć, w tym trudnym okresie dużą rolę odgrywa partner, a także pozostali domownicy. Jeżeli nie pomogą przy opiece nad dzieckiem, warto, aby zajęli się domem, dzięki czemu odciążą mamę. Warto mieć na uwadze, że opieka nad dzieckiem jest ciężką pracą, a jeśli dodatkowo przechodzi w danym momencie skoki rozwojowe, mama może czuć się przemęczona i sfrustrowana.