Jakie zwierzę wybrać, gdy w domu jest dziecko?

Dzieci lubią towarzystwo zwierząt. Decyzja o posiadaniu pupila, gdy w domu jest maluch musi być jednak dokładnie przemyślana. Zwierzę na początku wymaga poświęcenia dużej uwagi odpowiedniej pielęgnacji. Trzeba go nauczyć właściwych nawyków, które pozwolą mu żyć w harmonii z domownikami.

Największym błędem popełnianym przez rodziców jest zakup zwierzaka dla dziecka. Taka forma prezentu, niczym zabawka. Jeżeli komuś taki pomysł zaświtał w głowie, powinien udać się do sklepu zabawkowego i sięgnąć po pluszaka z regału. Dziecko nie jest bowiem w stanie odpowiedzialnie zająć się zwierzakiem. O ile na początku ma duży zapał, to z czasem on słabnie a zwierzak staje się mniej atrakcyjnym zjawiskiem. Zaczyna się nim nudzić. Zakup zwierzaka, czyli istoty żywej nie jest kwestią krótkotrwałą. W zależności od jego żywotności, to mimo wszystko zakup na kilka lat. Oprócz dokarmiania istotna jest też odpowiednia pielęgnacja i opieka. Zwierzę musi mieć zapewnione odpowiednie warunki do bytowania. Bez względu na to, czy to pies, kot, żółw czy rybka.

Dlatego potrzeba tu świadomości i rozsądku. Jeżeli chcemy dziecko obciążyć obowiązkami w stosunku do zwierzęcia domowego musi być ono w odpowiednim do tego wieku. Ponadto musimy tez uwzględnić swoje warunki mieszkaniowe i sytuację zdrowotną dziecka. Jeżeli mamy w domu alergika należy wybór zwierzątka uzgodnić z lekarzem. Dla alergików dobrym pomysłem na domowego pupila może okazać się żółw, jaszczurka lub rybka.