Jakie kocyki dla niemowląt sprawdzą się najlepiej?

Wybierając wyprawkę dla niemowlaka, myślimy przede wszystkim o odpowiednim wózku, łóżeczku, wózku czy śpioszkach. Wszystkie elementy zazwyczaj dobieramy tak, aby pasowały do siebie kolorystycznie i współgrały z wystrojem pokoju malucha. Ważne jest też, żeby niemowlak był doskonale wyposażony na każdą porę roku. Nie inaczej powinno być z kocykiem, który jest istotnym elementem każdej wyprawki.

Kocyki na dzień dobry

Jednym z podstawowych kryteriów podczas wybierania kocyków dla niemowlaka powinien być rozmiar. Typowy kocyk dla niemowlaka jest nieduży. Często kocyki tego typu występują w rozmiarach 65 x 65 cm lub 75 x 65 cm. Warto zawsze zaopatrzyć się w kilka takich kocyków dedykowanych dla niemowlaka, należy jednak wziąć pod uwagę, żeby był on wykonany z materiału przystosowanego do pory roku, w którym przyszła na świat nasza pociecha.

Kocyk rośnie razem z dzieckiem

Dzieci bardzo szybko rosną, dobrze jest więc zaopatrzyć się też w kocyki bardziej uniwersalne. Dzięki temu będą one idealne nie tylko dla niemowlaka, w pierwszych chwilach jego życia. Taki uniwersalny kocyk będzie mógł nadal świetnie spełniać swoją funkcję również w pierwszych chwilach w przedszkolu. Idealny kocyk, który będzie służył niemowlakowi przez kilka kolejnych lat życia, powinien mieć do 100 cm długości. Zbyt duży kocyk może powodować, że dziecko, kiedy jest jeszcze malutkie, bardzo łatwo się w niego zaplącze. Dodatkowo warunkiem kilkuletniego korzystania z kocyków jest oczywiście wybór dobrej jakości tkanin.

A jaki materiał?

Warto wybierać kocyki dla niemowląt z naturalnych, oddychających tkanin. Takie rozwiązanie jest ważne ze względu na delikatną skórę dziecka. Niemowlak otulony bawełną czy bambusem chroniony jest przed niepotrzebnym przegrzewaniem i podrażnieniem skóry.

Dziecko brane jest przez nas na ręce zazwyczaj razem z okrywającym je kocykiem czy kołderką. Dlatego też kocyki dla niemowląt, które wybieramy do naszej wyprawki, nie powinny być wykonane ze śliskich materiałów, które nie zapewniają odpowiednio stabilnego trzymania dziecka w ramionach podczas uspokajania czy karmienia.

Podobnie jak przy doborze wielkości kocyka, tak i w przypadku doboru tkaniny warto postawić na uniwersalność. Kocyki wykonane z muślinu czy bawełny nie pozwolą na przegrzewanie się niemowlaka, a zimą zapewnią przyjemne ciepło. Oczywiście w mroźniejsze dni warto mieć możliwość sięgnięcia po milutki i gruby kocyk dziany czy wykonany z nowoczesnego materiału minky.

Kocyk niejedno ma imię

Obecnie na rynku dostępne są kocyki dla niemowląt o rozmaitych wzorach i kolorach. O zawrót głowy może przyprawić też rozmaitość materiałów, z których kocyki są wykonywane. Ze względu na taką rozmaitość kocyki mogą pełnić obecnie różne funkcje. Delikatne kocyki z bawełny czy bambusa możemy używać jako wyściełanie łóżeczka, czy wózka, zamiast klasycznego prześcieradła. Mięciutkie i ciepłe kocyki minky podszyte bawełnianym materiałem idealnie zastąpią kołderkę. Zastosowań jest tak wiele, ile tylko jesteśmy sami w stanie wymyślić.