Dziecko z rozbitej rodziny – jak wytłumaczyć mu rozwód?

Decyzja o rozwodzie zapada zwykle po długich przemyśleniach i jest nieodwołalna. Rodzice postanawiają, że nie chcą dłużej żyć razem i że najlepsze będzie rozstanie. Choć wydawać by się mogło, że cała sprawa nie dotyczy dziecka, to jednak jako członek rodziny przeżywa ono duży stres w związku z rozwodem. W jaki sposób możemy pomóc mu się z tym uporać oraz jak wytłumaczyć, dlaczego rodzice przestaną mieszkać razem?

Nie bój się powiedzieć prawdy

Udawanie, że wszystko jest w porządku i tatuś lub mamusia muszą po prostu wyjechać na jakiś czas nie jest uczciwe wobec dziecka. Ponadto sprawi, że będzie ono czekać na powrót do normalnego rodzinnego życia i nie będzie mogło poradzić sobie z decyzją rodziców. Lepszym rozwiązaniem będzie wyjaśnienie, że rodzice kochają dziecko, ale czasami zdarza się tak, że mieszkają osobno.

Dawaj poczucie bezpieczeństwa

Dziecko nawet podświadomie będzie wyczuwało napięcie pomiędzy rodzicami, które spowoduje brak poczucia bezpieczeństwa. Skoro rodzice kłócą się, planują wyprowadzkę i rozstanie, to dziecko nie ma pewności, czy następnego dnia zastanie w ogóle rodziców w domu. Dlatego ważne jest budowanie stabilności w tym trudnym okresie. Pokażmy dziecku, że nawet jeśli pojawiają się kłótnie czy nieporozumienia, to ono jest na pierwszym miejscu i jego potrzeby zawsze zostaną zaspokojone.

Nie utrudniaj kontaktu

Nawet gdy nie jesteście w stanie patrzeć na siebie pamiętaj, że dziecko potrzebuje i ojca, i matki. Ciocie, wujkowie czy dziadkowie nie zastąpią kontaktu z rodzicami, dlatego nie staraj się na siłę zniechęcać do niego dziecko. Ustalcie, że niezależnie od przebiegu zdarzeń zawsze będzie mogło spotkać się lub zadzwonić do rodzica. Niedopuszczalne jest wyjaśnianie dziecku rozstania, bo „tatuś lub mamusia przestało nas już kochać”.

Nie przesadzaj w drugą stronę

Rozwód rodziców wywołuje w nich także duże poczucie winy względem dziecka. Nie znaczy to jednak, że należy zasypywać je prezentami czy pozwalać na wiele więcej. Zamiast przekupywania dziecka lepiej ofiarować mu swój czas i wsparcie.